Sposób montażu desek podłogowych, desek podłogowych z drewna litego można podzielić na trzy kategorie:
- Montaż podłogi na klasycznym ruszcie drewnianym
- Montaż podłogi na podłodze technicznej z płyt OSB, desek lub podłodze gorszej jakości
- Do betonu
PODŁOGA UKŁADANA NA DREWNIANYM RUCIE
Jest to jedna z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych metod układania. Instalacja jest bardzo prosta i może ją wykonać nawet wykwalifikowany majsterkowicz.
1. RUSZT
Utwórz kratkę (z suszonej tkaniny lub wiórów) prostopadle do pożądanego kierunku układania desek podłogowych. Ruszt ustawić w płaszczyźnie, podłożyć i zakotwiczyć tak, aby był odpowiednio zwarty i zwarty.
Odległość pomiędzy poszczególnymi listwami (listwami) rusztu powinna być wprost proporcjonalna do grubości ułożonej podłogi – mniejsza niż 25-krotność grubości podłogi. Aby zwiększyć izolację termiczną i zmniejszyć hałas kroków, przestrzeń pomiędzy pryzmami rusztu można wypełnić watą izolacyjną.
2. WILGOĆ PODŁOGI
Przed ułożeniem należy sprawdzić wilgotność desek podłogowych. Chociaż jest dokładnie kontrolowany podczas produkcji, może wzrosnąć podczas przechowywania ze względu na wpływ pogody i klimatu panującego w obszarach przechowywania. Wilgotność powinna wynosić poniżej 14%.
3. PIERWSZA DESKA
Pierwszą deskę podłogową przytnij na żądaną długość (na całym obwodzie podłogi powinna pozostać szczelina dylatacyjna ok. 8-10 mm), najpierw zakotwij ją pionowo na całej desce podłogowej w odległości ok. 1 cm od jej krawędzi, a następnie nieco nad językiem pod kątem ok. 45 stopni. Zakotwicz we wszystkich listwach rusztu, w przypadku listew najbardziej zewnętrznych lepiej jest wstępnie nawiercić płytki podłogowe, aby uniknąć rozszczepiania materiału.
Pamiętaj o zakotwiczeniu pierwszej deski na płasko, ułatwi to kolejny montaż. Dla większej wytrzymałości zaleca się przyklejanie poszczególnych desek do rusztu za pomocą kleju, najlepiej poliuretanowego. Uwaga jednak, poszczególne deski nie mogą się sklejać.
Do zakotwiczenia należy zawsze używać odpowiedniej wielkości śruby lub gwoździa rowerowego. Zakotwić deski na piórze (nigdy we wpustu, deski utrzymają jedynie 1/3 grubości materiału i dolny wpust mógłby się wyrwać). Klipsy przeznaczone do mocowania mniej obciążonych okładzin są całkowicie nieodpowiednie.
4. PLANSZY DODATKOWE
Drugą (i następną) deskę przymocuj do poprzedniej i dociśnij klinami tak, aby na całej długości złącza nie było szczelin. Następnie zakotwicz. W przypadku konieczności regulacji płyty zaleca się jej wyregulowanie powyżej ramy konstrukcyjnej rusztu. Podczas pracy zalecamy zwracać uwagę na czystość, co pozwoli uniknąć niepotrzebnego późniejszego szlifowania.
PRZESTRZEŃ RUSZTOWA DLA RÓŻNYCH RODZAJÓW I GŁĘBOKOŚCI PROFILI
Grubość 23 mm | Grubość 28 mm | Grubość 28 mm | Grubość 40 mm + | |
Profil z piórem i wpustem | max. 60 cm | max. 80 cm | max. 80 cm | max. 130 cm |
5. PRZED OBRÓBKĄ POWIERZCHNI
Jeśli układasz płyty z mikrofazą, praca prawie się kończy. Usuń kurz i gruboziarnisty brud z podłogi, podłoga jest gotowa do obróbki powierzchniowej.
Jeśli wybrałeś podłogę z ostrą krawędzią, należy ją przeszlifować, posmarować szpachlą i
zmielić ponownie. Tak przygotowana podłoga podniesie wygląd Twojej podłogi przed obróbką powierzchni na zupełnie inny poziom.
6. OBRÓBKA POWIERZCHNI
Do wykończenia podłogi można zastosować oleje, woski, twarde oleje woskowe lub lakiery.
Niektóre woski, oleje i twarde oleje woskowe są już zabarwione, dzięki czemu nadają podłodze nowy wygląd i odcień. Przed nałożeniem powłok barwiących zalecamy wykonanie próbki o wymiarach co najmniej 50×50 cm, aby mieć pewność, czy dane zabarwienie rzeczywiście Ci odpowiada.
Podczas nakładania lakierów podłogowych należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego lakieru bazowego, który zapobiegnie bocznemu sklejaniu się desek podłogowych. Przesądy mówiące, że wystarczy rozcieńczyć top, to niestety przesądy, które nie zapobiegną bocznemu sklejaniu się desek. W przypadku sklejenia desek z czasem w ich sąsiedztwie utworzyłaby się spoina, co mogłoby mieć konsekwencje zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne.
7. BARY
Na koniec wypoleruj podłogę. Możesz wybrać listwy płaskie, narożne lub cokołowe – zależy to tylko od Twojego zmysłu estetycznego. W zależności od wybranego typu pręt kotwiony jest albo do podłogi, albo do ściany.
UKŁADANIE MASYWNEJ PODŁOGI DREWNIANEJ NA PODŁODZE TECHNICZNEJ Z PŁYT OSB, DESEK ITP.
Ta metoda układania staje się coraz bardziej powszechna, głównie ze względu na szybki wzrost liczby mieszkań na poddaszu.
Montaż jest prosty, ale bardziej wymagający pod względem szybkości i precyzji.
1. PENETRACJA
Zagruntuj płyty OSB, a nawet stare płyty. Uwaga, penetracja jest bardzo ważna!
2. WILGOĆ PODŁOG
Przed ułożeniem należy sprawdzić wilgotność desek podłogowych. Chociaż jest dokładnie kontrolowany podczas produkcji, może wzrosnąć podczas przechowywania ze względu na wpływ pogody i klimatu panującego w obszarach przechowywania. Wilgotność powinna być niższa niż 11%, najlepiej taka sama jak wilgotność podłogi technicznej.
3. NAKŁADANIE KLEJU PODŁOGOWEGO
Nałóż odpowiedni klej do podłóg (twardy, elastyczny) na powierzchnię, którą można powalić klej uschnie i przestanie być w pełni funkcjonalny. Jeśli nie przykleisz desek na całej powierzchni, podłoga będzie bardzo nieprzyjemnie skrzypieć.
4. PIERWSZA PŁYTA
Pierwszą deskę przytnij na żądaną długość (powinna to być dylatacja na całym obwodzie podłogi). szczelinę ok. 8-10 mm), najpierw zakotwicz ją pionowo na całej podłodze w odległości ok. 1 cm od jej krawędzi i następnie nieco nad piórem pod kątem około 45 stopni. Kotwicz według potrzeb i z wyczuciem, pamiętaj, że deski będą trzymane przede wszystkim za pomocą kleju.
Pamiętaj o zakotwiczeniu pierwszej deski na płasko, ułatwi to kolejny montaż.
Do zakotwiczenia należy zawsze używać odpowiedniej wielkości śruby lub gwoździa rowerowego. Zakotwicz deski w sprężyny (nigdy w rowku, deski utrzymają tylko 1/3 grubości materiału i może być oderwanie dolnego rowka). Klipsy przeznaczone do mocowania mniej obciążonych okładzin są całkowicie nieodpowiednie.
5. PLANSZY DODATKOWE
Drugą (i następną) deskę przymocuj do poprzedniej i dociśnij klinami tak, aby na całej długości złącza nie było szczelin. Następnie zakotwicz. Podczas pracy zalecamy zwracać uwagę na czystość, co pozwoli uniknąć niepotrzebnego późniejszego szlifowania.
Zgodnie z instrukcją producenta należy pozostawić klej do stwardnienia, trwa to (w zależności od rodzaju kleju) od kilku godzin do kilku dni. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że Twoja podłoga będzie w pełni funkcjonalna.
Dalsza procedura jest taka sama, jak w przypadku układania litej podłogi na drewnianym ruszcie, patrz wyżej – punkty 5-7.
UKŁADANIE OGROMNEJ PODŁOGI NA BETONIE
Dzięki nowoczesnym i wysokiej jakości klejom ten sposób układania podłóg staje się coraz bardziej powszechny i popularny. Przy tej metodzie układania płyt nie można kotwić, dlatego jest to np. konieczne jest poznanie dokładnej wilgotności nie tylko desek, ale także betonu. Dlatego lepiej pozostawić tę metodę układania podłóg doświadczonemu profesjonalistowi.
Your page rank: